Сьогодні буду готувати одну із найулюбленіших моїх страв – квашені білі. Наголос робимо на останній склад, не путати з білими грибами. Їх ще називають в нашій місцевості білії, а в літературі – груздь білий.
Квашені білі не можна назвати самостійною стравою. Але в поєднанні з відвареною картоплею вони здатні створити неперевершену симфонію смаків. Про квашені білі, як чудову закуску, говорити не буду, бо ще припишуть мені агітацію за нездоровий спосіб життя.
Квашені білі (грузді) – підготовка до засолювання
Купуючи гриби на базарі, чи збираючи їх в лісі, переконуємося в тому, що вони не трійливі, не червиві і не перестарілі. Якщо є в чомусь сумнів – в смітник!
Починаємо з того, що у грибів доволі низько обрізаємо ніжки, бо вони не мають ніякої смакової цінності. Далі гриби заливаємо підсоленою водою на 2-3 години. З них відійде бруд і легко відчистяться пластинки з нижньої частини шапочки. Видаляти пластинки потрібно, бо в них є білий сік, який надає білям специфічну гіркоту.
Зливаємо воду, повністю зчищаємо пластинки, бруд і плями на шапочці.
Це – найнудніша роботи. Найкраще чистити не ножем, а чайною ложечкою. Особливо, коли білі молоді і краї шапочок ще не випрямилися.
Почищені гриби перекладаємо в миску і заливаємо холодною водою. Мокнути в воді вони мають два дні. Як тільки на поверхні води появилася піна, воду треба обов’язково змінити. У мене виходило в спеку міняти воду тричі на день.
Коли ця стадія підготовки грибів уже завершена, готуємо посуд, в якому їх будемо солити. Це може бути скляна банка з широким горлом або емальований баняк. Відповідної банки у мене не було, тому квасила в баняку.
Квашені білі( грузді): інгредієнти
- білі (грузді) – 1 кг;
- сіль – 30-40 г;
- дозрілий кріп з стеблом і суцвіттями;
- листя вишні, хрону дуба;
- часник – 1 головка;
- перець чилі (за бажанням)
Квашені білі (грузді): технологія приготування
Дно баняка посипаємо сіллю, викладаємо кріп з суцвіттями, листя дуба, хрону та вишні і нарізаємо пластинками 1-2 зубочки часнику. Зверху – шар білів, посипаємо їх сіллю, додаємо кріп з суцвіттями, нарізаємо часник. І так далі, поки не викладемо всі гриби. Якщо бажаєте білі гостріші, можна нарізати кілька шматочків (тоненьких) перцю чилі. Це вже за власними уподобаннями.
Останній шар грибів посипаємо сіллю, викладаємо кріп з суцвіттями та бадиллям, порізаний часник, листя, вишні, дуба і хрону.
Добре притискаємо гриби зверху руками і кладемо гніт. У мене це була тарілка і банка з водою.
Зверху накриваємо все чистою полотнинкою. І залишаємо киснути. На другий день, росіл підніметься і закриє тарілку. Якщо рідини замало, розчиняємо чайну ложку солі в склянці води в доливаємо в баняк з грибами.
Десь на третій-четвертий день в баняку появляться явні ознаки бродіння і характерний кислуватий запах. Раз в день знімаємо гніт і рухаємо гриби, щоб рівномірно прокисали.
На сьомий восьмий день гриби уже заквасилися, їх можна їсти.
Перекладаємо гриби у скляну банку, заливаємо росолом. Закриваємо банку поліетиленовою кришкою і ставимо в холодильник або в пивницю.
Для проби викладаємо трохи білів в тарілку, притрушуємо тоненькими кілечками цибульки і посіченим молодим кропиком, поливаємо домашньою соняшниковою олією.
Все, свято живота стартувало!!!!