Восени традиційно готуємо багато страв з картоплі. Звичайно, пальму першості ми традиційно віддаємо смаженій картоплі. Крім неї, до столу палюшки, деруни, цепеліни, випікаємо картопляний пляцок – кугель.
Сьогодні хочу розповісти вам як приготувати картопляні котлети. Можливо ви знайомі з цією стравою. Якщо так, просто згадаєте про неї.
Monthly Archives: Жовтень 2017
Найсмачніша гуцульська страва – бануш
Той, хто мандруючи Карпатами, не скуштував банушу, втратив багато. Ця сонячна каша завжди була однією з основних страв в харчуванні гуцулів. Її готували і готують як на свята, так і в будні. У доброї ґаздині завжди знайдеться в коморі кілька жмень кукурудзяної муки та пів літри сметани.
Continue reading
Жахливо веселе свято Хелловін
Чи вартує святкувати Хелловін? Звичайно вартує. Святкуючи Хелловін, рятуємося від осінньої хандри, відлякуючи її жахастиками, виготовленими власними руками. Долучаємо до підготовки свята дітей. Всім буде весело!
Continue reading
Готуємо печінку з яблуками
Що ви готуєте з яблук? Правильно, печете пляцки, варите мармелад, тиснете сік. І все? Звичайно, що ні! Яблука можуть бути чудовим доповненням до м’ясних страв. Отож, готуємо печінку з яблуками!
Continue reading
Квасолева зупка з домашнім тістом
Літо вже здало свої позиції осені. Холодно і депресивно… Легкі овочеві зупки вже на на часі. Хочеться страв більш густих та ситних, які додадуть сили та енергії, розвіють осінню хандру.
То чому б нам не приготувати смачну квасолеву зупку та ще й з домашнім тістом? Згодні?
Continue reading
Готуємо ліниві голубці
Приготування голубців займає багато часу. Його можна скоротити, якщо згадати про ліниві голубці. Всі інгредієнти страви залишаються ті самі і, що важливо, смак страви також.
Continue reading
Борщова заправка
Приготування борщу – це процес, який займає багато часу. Прискорити його можна, якщо мати готову борщову заправку. То чому б не запастися нею заздалегідь. Пропоную рецепт борщової заправки з покроковими фото.
Continue reading
Палюшки. Що може бути простіше?
Ця страва популярна в цілому світі. Її полюбляють німці, італійці, аргентинці, білоруси, поляки і, звичайно, ми- українці. Зрештою, всіх не перерахуєш. В різних народів існують різні варіації цієї страви і додатків до неї, тому і називають її по-різному: ліниві вареники, галушки, ньокі, кльоцки, лиганці.
Чому вони називаються палюшками? Бо за формою нагадують пальчики. А лагідно – палюшки. Як приготувати палюшки? Простіше простого. Continue reading