Шкода, що не можливо передати той божественний хрускіт рум’яної хлібної скоринки і аромат, який шириться кухнею. М’якуш пористий, легкий, як хмаринка. Смак цього хліба не порівняти з жодним іншим смаком.
Трохи про хліб
Мої стосунки з хлібними виробами, випеченими з застосуванням дріжджів, почалися з випікання прецликів. До того часу для мене дріжджі були загадковою речовиною. Якась незрозуміла субстанція з з неприємним запахом, складається бактерій, які перетворюють звичайне борошно в запашну паляницю або булочку чи хрусткі прецлики.
Після прецликів заради експерименту випікала багети, потім опробувала зерновий хліб з різними сортами борошна.
За постійну випічку хліба взялася під час карантину. Бо ліньки було в магазин за хлібом ходити. З тих пір я перестала купувати хліб, взагалі.
А потім мене зацікавило випікання хліба на домашній заквасці. Закваску, до речі, сама вивела. Отут було поле для експериментів! Випічка виходила фантастично смачна: тут був і житній хліб, і чіабата , і французька булка, і хліб з додаванням різного насіння, і хліб з запашними травами. Єдине, що не зробила, бо руки не дійшли до того, – все це описати і виставити на сайт. Думаю, що ще зроблю.
Чому почала знову випікати хліб на дріжджах? Бо із-за війни почалися відключення світла. А щоб опара на домашній заквасці вибродила 12-15 год, а потім і сам хліб, потрібна стала температура, хоча б 20-22 градуси. А де її візьмеш, коли котел цілу ніч не працює і температура опускається до 15 градусів, в кращому разі. Одним словом довелося повернутися до швидкого і спрощеного варіанту випічки хліба, бо треба було підгадати ще і під графік ввімкнень-вимкнень.
Я перепробувала багато варіантів, удосконалювала їх під свій смак. Цей варіант замісу і випічки, який я пропоную, мені сподобався най більше. За технологією він нагадує випікання французької булки на заквасці, але набагато швидший.
Хліб без замісу: інгредієнти
- борошно пшеничне вищого сорту – 400 г;
- дріжджі сухі – 2,5 чайні ложки;
- вода – 250-300 г;
- олія соняшникова – 1+1столова ложка (1 ложка безпосередньо до тіста) ;
- сіль – 1 чайна ложка з гіркою;
- цукор – 1 столова ложка без гірки;
Хліб без замісу: технологія приготування
В половині порції теплої води (150г) розмішуємо цукор і дріжджі. Залишаємо, хай спіняться.
В миску просіваємо борошно, додаємо до нього олію. До спіненої води з дріжджам і цукром додаємо сіль, швиденько розмішуємо і виливаємо в борошно.
Ложкою вимішуємо борошно, додаючи потрохи води, до однорідності. Всю воду вливати відразу не варто. Бо кожний сорт борошна замішується по-різному: є борошно, яке має здатність ріднути. Я користуюся «Вінницький млинар». Для нього достатньо 250 г води. За консистенцією тісто трохи густіше, ніж на оладки.
Накриваємо тісто плівкою Я для цієї мети купила медичні бахіли. Натягнула одну бахілу і поставила миску в тепло десь приблизно на годину. За цей час воно повинно збільшитися в об’ємі вдвічі. Орієнтуємося скоріше на цей показник, ніж на час. Бо температура в приміщенні може бути різна. Після бродіння рідкувате і липке.
Далі тісто перекладаємо в миску, змазану олією. Руки також змазуємо олією. В мисці розтягаємо тісто в прямокутник. Беремося за один край, максимально витягуємо його і кладемо на решту тіста, яке в мисці
Далі тягнемо за протилежний край і кладемо на тісто в мисці.
Так повторюємо з іншими краями.
Тобто складання конвертиком, а це принцип формування французької булки. Складання конвертиком робимо 5-6 разів, поки тісто не стане достатньо тугим.
Підсипаємо стільницю борошном, руками розтягуємо в круглий млинець. Краї по колу складаємо до середини і защипуємо пальцями.
Припудрюємо паляничку борошно і перевертаємо її защипнутою стороною до стільниці. Стільниця також має бути підсипана борошном.. Двома руками починаємо формувати хліб, крутячи паляничку за годинниковою стрілкою, утворюючи колобок.
Кошичок для розстоювання хліба щедро посипаємо борошном. Сформовану паляничку швом до верху перекладаємо в нього, посипаємо борошном і зверху прикриваємо рушником. У мене спеціального кошичка немає, Я вистелюю сито для просіювання борошна рушником, добре рушник присипаю борошном і в нього викладаю паляничку запечатаним швом вверх.
Прикриваю рушником і залишаю на розстоювання на пів години.
Тим часом розігріваю духовку разом начинням, в якому буду випікати хліб. Дуже добре, якщо є чавунна пательня або гусятниця з кришкою. Якщо такої немає, можна використати звичайне деко від тортівниці або піци. А для накривання – звичайну металеву миску. Я використала деко від піци, роз’ємну форму і кришку від великого баняка.
Хвилин 15 все розігрівається в духовці. Далі тарілку накриваю пергаментним папером для випікання, який за розмірами більший за діаметр паляниці.
Всю цю конструцію прикладаю до палянички, яка підросла в корзинці, і акуратно перевертаю на тарілку . Знімаю рушник. Головне – не трясти тісто, щоб воно не просіло.
Далі діємо дуже швидко. Виймаємо з печі кришку, роз»ємну форму і деко. Хліб разом з пергаментом перекладаємо на деко. Тонким ножем або лезом робимо надрізи на хлібі,
ставимо роз’ємну форму і накриваємо кришкою. Стараємося зробити так, щоб боковинка щільно прилягла до кришки. Ну, і , звичайно, на кришці не повннно бути ніякого пластика. Якщо на кришці є дірочка, заліплюємо її тістом, щоб не виходила пара
Всю конструкцію загружаємо в пічку. Температура 250 градусів, верхній і нижній нагрів, випікаємо 20 хвилин.
Далі знімаємо кришку, зменшуємо температуру до 220 градусів і виgікаємо ще 20 хвилин.
Виймаємо хліб з духовки , викладаємо його на решітку, щоб він охолонув.
Десь через годину його можна розрізати. Шкода, що не можливо передати той божественний хрускіт рум’яної скоринки і аромат, який шириться кухнею. М’якуш пористий, як хмаринка/смак хліба не порівняти з жодним магазинним хлібом.
Ще додам – писати значно довше, ніж випікати. Одним словом – дуже рекомендую!
Шкода, що не можливо передати той божественний хрускіт рум’яної хлібної скоринки і аромат, який шириться кухнею. М’якуш пористий, легкий, як хмаринка. Смак цього хліба не порівняти з жодним іншим смаком.