Бабця Марцелька , скільки себе пам’ятаю, завжди перед такими великими святами, як Різдво і Великдень, пекла хрусткі викрутасики , які називала прецликами. Смачнючі, посипані зверху сіллю і маком, вони мали здатність з’їдатися моментально.
Історія пошуку походження прецлів
З часом, коли я почала вникати в кулінарні рецепти більш глибоко, мене зацікавило чому ніхто з моїх знайомих не знає слова «прецель». Жаль, але бабця Марцелька відійшла, і ніхто мені не міг нічого підказати. Але, на щастя, рецепт прецлів у її записнику зберігся.
Знаючи, що на галицьку кухню великий вплив мала польська кухня, я заклала в пошук польскою «pretzel», друг гугл перевів мене до німецького слова «Bretzel». І тут у мене пазли склалися: бабця Марцелька походила з німецької родини, тому у них традиційно випікалися брецлі, які потім трансформувалися в прецлі.
А далі, зі всіми питаннями розібратися було доволі просто. Брецель – це традиційний німецький крендель, величина якого 10-15 см. Його випікали уже в XIVстолітті. Зображення брецля можна побачити на вивісках пекарень і магазинів, які торгують хлібобулочними виробами, бо він став емблемою німецьких пекарів.
Отже, брецель – це крендель з дріжджового тіста, посипаний сіллю і маком. Форма його нагадує схрещені на животі руки. Дійсно назва походить від латинського слова «брахіум», що означає українською мовою «рука». Тобто традиційний брецель-прецель складається з двох частин – Bauh (живіт) та Ärmchen (ручки)- перехрещені кінці кренделя.
Зовнішній вигляд брецлів і рецепти тіста для них в кожному регіоні Німеччини свої.
Крім традиційного соленого, є ще і солодкі різновиди, посипані зверху горіхами і кольоровим цукром.
Типовий німецький брецель готують із дріжджового тіста. Але й його термічній обробці є один маленький секрет. Після того, як брецель виробили з тіста, перед випіканням в духовці, його попередньо обварюють у киплячому содовому розчині. Ця процедуро надає брецлю специфічну золотисту скоринку.
Хоча є і рецепти без попереднього проварювання в содовому розчині. В більшій мірі це стосується брецлів з солодкого тіста.
В рецепті прецлів від бабці Марцельки обробка в содовому розчині відсутня, тобто її рецепт прецлів дещо спрощений.
Як приготувати прецлі: інгредієти
– 100г дріжджів;- 0,5 л молока;
– 1 столова ложка цукру;
– 1,5 кг пшеничного борошна;
– 2 яйця і 1 жовток;
– 200 г маргарину;
– 1 склянку сметани змішати з водою до об’єму 0,5 л разом;
– 1 столова ложка солі.
Для посипки:
– 2 столових ложки солі грубого помолу;
– 3 столових ложки маку.
Рецепт приготування прецлів: тісто
Пачечку дріжджів подрібнюємо в мисці, додаємо ложку цукру, доливаємо тепле молоко.
Все гарненько розмішуємо і ставимо в тепле місце, щоб спінилося.
Тим часом, в велику миску просіваємо борошно, додаємо до нього сіль, яйця і жовток.
Маргарин розтоплюємо.
Він не повинен бути гарячим, виливаємо його в борошно.. Змішуємо сметану з водою і також додаємо до борошна. Вливаємо спінену розчину, швидко замішуємо.
Тісто повинно бути пухке. Накриваємо миску рушником і ставимо в тепле місце підростати. Як тільки об’єм тіста збільшився в два рази, можна приступати до виготовлення прецлів.
Частину тіста відщипуємо, решту тіста в мисці накриваємо рушником, щоб не підсихало.
Підсипаємо на стільницю трішки борошна і викатуємо тоненький валик.
Валик складаємо, як схрещені руки.
Викладаємо прецлики на бляшку, змазану олією. Коли бляшка заповниться, змазуємо прецлі збитим білком і посипаємо сіллю і маком.
Випікаємо прецлі в духовці при температурі 180-200 градусів 15 хвилин.
Прецлі прекрасно підходять до бульйону, м’ясних страв і навіть, кави.
Дещо інший рецепт приготування прецлів можно побачити на відео: