Медівник – це симфонія смаків та ароматів!

МедівникМедівник завжди вважався традиційною різдвяною випічкою. Бо в ньому є все те, що асоціюється з зимовими святами: горіхи, мед і запах прянощів. Пропоную родинний рецепт, який мені вдалося реконструювати.

 

Наші різдвяні традиції

Якщо в Європі на Різдвяні свята прийнято випікати штоллен, то дуже часто, ігноруючи свої рідні традиції, ми, як ті папужки, починаємо безупинно повторювати: штоллен, штоллен, мусить бути штоллен. Це ж так модно, це так по-європейськи!!!

А я скажу – ні! Я нічого не маю проти штоллена, але у нас традиційною різдвяною випічкою завжди був медівник! Бо в ньому є все те, що асоціюється з зимовими святами: горіхи, мед і запах прянощів. .

Медівник – це вам не якась там медова коврижка!!!

Скільки себе пам’ятаю, у нас вдома завжди за кілька днів до Різдва бабця, а потім мама пекли медівник і дрібненьке смачне печиво – медівнички. Тепер дійшла черга до мене. Якщо з медівничками було все зрозуміло, То з медівником було непросто. Я кілька років не бралася за його випікання, бо якось мені було лячно – в раптом не вдасться.

Цього року вирішила спробувати. Як завжди, залізла в мамині переписи, а медівника там немає. Мама його робила по пам’яті, тому і не записала. Як не дивно, але смак того бабцино-маминого медівника мені дуже запам’ятався. Думаю, що таки існує смакова пам’ять.
Згадала послідовність його замішування, а от кількості інгредієнтів – ні. А без цього ні туди , ні сюди.

Пошуки почалися з вивчення рецептів медівника в кулінарних книгах, виданих ще 1910 р. (Леонтина Лучаківська), 1928р. (Осипа Заклинська), в старих польських довоєнних виданнях і закінчила книгами нашої сучасниці Дарії Цвек. Все було не те.

І от раптом повезло, завдяки Інтернету, звичайно!!!! Технологічна послідовність, кажучи сучасною мовою, була та. Складники і прянощі подібні. Тому вирішила ризикнути і пекти за вказаною рецептурою. І треба сказати, що попадання було в яблучко!!! І смак, і аромат , і зовнішній вигляд.

Зробила калькуляцію – медівник вийшов недешевим. Але, як сказала моя донька, – якщо комусь задорого, то може з’їсти ложку цукру. Погоджуюся.

Медівник: Інгредієнти

– борошно пшеничне – 330 г;
– натуральний мед – 150мл;
– масло вершкове – 100 г;
– сода – 1 чайна ложка з гіркою;
– олія рафінована – 70 мл;
– цукор – 200 г;
– какао – 1 столова ложка;
– сметана домашня густа – 130 мл;
– яйця – 5шт;
– гріхи волоські посічені – 1 склянка;
– родзинки без кісточок – 1склянка;
– суміш цедри апельсина та лимона -1 столова ложка;
– ром або коньяк – 100 мл;
– суміш спецій – 1 десертна ложка.

Медівник: технологія приготування

Перед замішування медівника, необхідно провести підготовчі роботи. Перш за все готуємо родзинки та горіхи. Роздзинки запарюємо кип’ятком, витримуємо 10 хвилин, зливаємо воду, добре промиваємо в холодній воді. Відтискаємо з них воду і заливаємо коньяком або ромом.

Медівник

Хай собі помокнуть хоча б годину.Почищені горіхи січемо, але не дуже дрібно.

Медівник

Далі беремося за спеції, вони створять той незабутній аромат, який відрізняє цей медівник від інших. Нам необхідні такі спеції:
– кориця мелена – 1 чайна ложка;
– гвоздика (подрібнена) – 1/2 чайної ложки;
– духм»яний перець ( подрібнений) – ¼ чайної ложки;
– кардамон (подрібнений) – ¼ чайної ложки;
– мускатний горіх (подрібнений) – ¼ чайної ложки;
– чорний перець мелений – на кінчику чайної ложки;
– імбир сухий мелений – ½ чайної ложки;
– парика солодка мелена – на кінчику чайної ложки;
– перець чилі мелений – на кінчику чайної ложки;

Всі спеції змішуємо в баночці, струшуємо її, щоб вони добре перемішалися. Використаємо 1 десертну ложку для цього медівника. А залишки можна використати у вже для наступної випічки.

Далі готуємо для медівника форму. Я випікала її у спеціальній формі з такими розмірами:
довжина – 35 см; ширина – 14 см; висота 7 см.

Чисту форму вистеляємо пекарським папером з антипригарним покриттям. Його немає потреби змазувати жиром.

Підготовчі роботи завершені, тепер беремося до тіста.
В банячок с товстим дном перекладаємо мед, цукор олію, масло, спеції. Вогонь має бути легкий.

Медівник

Помішуючи ложкою всю суміш, повністю розігріваємо її, але не доводимо до кипіння.
В цю гарячу суміш всипаємо борошно, какао, соду і розмішуємо все до однорідності.

Медівник

Залишаємо тісто вистигати. А тим часом розділяємо яйця на білки і жовтки.
Коли борошняно-медова суміш вистигла, але ще залишилася теплою, додаємо до неї жовтки і сметану.

Медівник

Вимішати тісто ложкою непросто, бо воно важке і липке. Варто скористатися комбайном або міксером з насадками для тіста. Вимішуємо до тих пір, поки тісто не стане однорідним і блискучим.

Медівник

В процесі вимішування додаємо горіхи і цукати. Родзинки, які виймаємо з коньяку (їх не відтискаємо, трохи коньяку чи рому нададуть медівнику особливого шарму), також додаємо до тіста.

Медівник

Збиваємо міксером білки в круту піну, по ложці додаємо їх до тіста і розмішуємо до «блискучої» однорідності.

Медівник

Медівник

У тіста консистенція густої сметани, яка ще лляється. Перекладаємо тісто в підготовлену форму. Вона наповниться десь на 2/3 висоти форми.

Медівник

Прогріваємо духовку до 170 градусів, поміщаємо туди медівник. Як тільки тісто підніметься, збільшуємо температуру до 190 градусів. Загальний час випікання приблизно 1год. 20 хв. . готовність перевіряємо зубочисткою. «Правильний» медівник повинен піднятися горбиком і, навіть, тріснути посередині.Медівник

Чекаємо, щоб медівник вистиг, потім перекладаємо його на дошку. Не варто спішити його різати, хоч пахне він дуже смачно. Його справжній смак і аромат відкриється через 2-3 дні. Тому і печуть медівник за кілька днів до свят.

Медівник Ви скажете, що це все дуже довго і заморочливо. Ні, заморочливо це писати, а пекти і їсти – суцільна насолода, бо медівник – це дійсно симфонія смаку та аромату.

Медівник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.