Догляд і розмноження стрептокарпуса

Догляд і розмноження стрептокарпусаСтрептокарпус – представник кімнатних рослин, які довгий час чомусь незаслужено були забуті.  Але тепер стрептокарпуси знову входять в моду.  Їх квіточки-дзвіночки частіше і частіше красуються на підвіконнях багатьох квартир. Цвітуть вони довго: з ранньої весни до пізньої осені. Якщо забезпечити освітлення, то цілорічно.

Дещо про стрептокарпус

Стрептокарпуси або, як їх ще називають, стрепси належать до родини геснерієвих. Їх батьківщина – вологі тропічні ліси екваторіальної і південної Африки а найближчі родичі – узамбарські фіалки (сенполії). В перекладі стрептоткарпус означає – «скручена коробочка», бо так виглядає насіння цієї рослини.
Сьогодні селекціонери виростили десятки гібридних стрептокарпусів – багаторічних рослин з подовгуватим листям яскраво-зеленого кольору з невеличкими густими ворсинками.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Квіти стрептокарпусів вражають своєю різноманітністю і красою. Кольори і відтінки яскраві і вишукані: рожеві, вишневі, блакитні, сині, лососеві, пурпурові, майже чорні.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Вже появилися стрептокарпуси з квітами коралово-лососевого та лососево-помаранчевого забарвлення.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Кожна квіточка прикрашена цяточками, смужечками, сіточками, стрілками.
Квіточки стрептокарпусів відрізняються також і формою квітів: їх краї можуть би округлими, хвилястими або гофрованими.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Захоплює не тільки тривалість, але і пишність цвітіння стрептокарпусів: біля кожного листочка з пазухи пробивається цілий букет квітконосів. У деяких сортів одночасно може цвісти до 30 квіток.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

В залежності від сорту, розмір квітів може бути від 3-х до 9 см в діаметрі. Переважно квіти не пахнуть, але і тут селекціонери внесли свою поправку – вони вивели духмяні гібриди.

Догляд за стрептокарпусом

В цілому догляд за стрептокарпусами доволі простий. Рослинка дійсно невибаглива. Для пишного цвітіння їй достатньо забезпечити якісний грунт, достатнє освітлення, правильний режим поливу і підкормки

Перш за все, треба сказати що ця рослина теплолюбна. Комфортна температура для неї – 25 градусів тепла. Якщо температура вища, а повітря сухе, у рослини починають сохнути кінчики листків, що псує її декоративність.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

В зимовий період стрептокарпуси бажано утримувати при температурі не вище 15 градусів. Відповідно і поливати їх потрібно значно рідше. За час перепочинку рослини підготуються до наступного цвітіння.
Треба сказати, що перезволоження, яке може спровокувати загнивання коріння, для цієї рослини є більш пагубним, ніж пересихання. Полив потрібно проводити так, щоб вода не попадала на листя. Тому воду краще лити в піддон, або по краю горшка.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Дуже корисно зволожувати повітря в приміщенні, де знаходяться стрептокарпуси, особливо взимку, коли повітря доволі сухе. Оприскування проводять з пульверизатора, але таким чином, щоб каплі води не попадали на листя рослини.

Вирощування стрептокарпусів: освітлення

Для гарного розвитку і цвітіння стрептокарпусам необхідне достатнє освітлення. Пряме попадання сонця, особливо весною і влітку, може викликати опіки листків, зрештою, рослина може загинути. Тому, якщо у вас немає можливості перенести рослини на інше вікно, їх можна притінити.

Ідеальне місце для стрептокарпусів – східне або західне вікно. Якщо є можливість штучного освітлення, стрептокарпуси можуть чудово почувати себе і в глибині кімнати.

Вирощуван6ня стрептокарпусів: полив і підживлення

Як тільки починає збільшуватися світловий день, стрептокарпуси починають готуватися до цвітіння. Саме в цей час починаємо їх інтенсивніше поливати і підживлювати.
Поливаємо по мірі підсихання грунту. А один раз в два тижні підживлюємо добривом, яке призначене для квітучих рослин.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Квіти, які відцвіли, потрібно видаляти. Це не тільки покращує зовнішній вигляд рослини, але й сприяє швидшій появі нових цвітоносів.

Вирощування стрептокарпуса: захист від шкідників

Стрептокарпуси дуже чутливі до шкідників. Вони можуть уражатися павутинним кліщем , мучнистим червецем і трипсами.

Якщо вже таке біда сталася, достатньо обробити препаратами Актеллік, Фітоверм або Конфідор. Достатньо 2 рази з інтервалом 7 днів. Обробку рослини проводимо розпиленням розчину пульверизатором, а також поливаємо грунт, оскільки там можуть знаходитись шкідники.

Розмноження стрептокарпусів

Розмножуються стрептокарпуси поділом кущика, живцюванням і насінням.
Найпростіший спосіб – поділ куща та живцювання. Коли стрептокарпус розростається, він утворює кілька дочірніх кущиків, що мають спільну кореневу систему. Їх можна поділити і отримати нові кущики.

Перед поділом рослину необхідно щедро полити, вибрати з горшка. Частину грунту треба видалити, щоб добратися до коріння. Кущик розрізаємо або розламуємо руками так, щоб на кожному дочірньому кущику залишилися корінці. Місце зрізу присипаємо потовченим активованим вугілля, кілька годин підсушуємо і висаджуємо в новий горщик.

Для гарного цвітіння важливо правильно вибрати горщик. Він повинен бути не більшим, ніж 7 см в діаметрі , не надто високим.
На дно горщика викладаємо дренажний шар і наповнюємо пухким грунтом, в який бажано додати агроперліт. Він зробить грунт більш проникним для повітря.

Рослинку розміщуємо в центрі горшка, підсипаємо грунт, ущільнюючи його пальцями. Рівень його не повинен бути вище кореневої шийки. Поливаємо слабеньким розчином перманганату калію, який захистить молодий кущик від загнивання. Повне укорінення відбудеться через 2-3 тижні.

Розмноження стрептокарпуса: живцювання

Гострим ножем зрізаємо листок навскіс. Зріз необхідно підсушити на протязі 2-3 годин, припудривши товченим активованим вугіллям.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Для укорінення живця готуємо пухкий грунт: 3 частини торфу, по одній частині агроперліту, вермикуліту і сфагнуму.
На дні горшка викладаємо дренаж, зверху – укорінюючу суміш, яку добре зволожують. Живець поміщаємо під кутом 45 градусів. Накриваємо все поліетиленовим пакетом і ставимо в тепле і світле місце. Час від часу грунт зволожуємо і провітрюємо.

Можна поекспериментувати з розмноженням стрептокарпуса фрагментами листочків, довжина яких 3-5 см. Беруться вони з середини листка. Для цього руками відділяють частну листка від центральної прожилки. Таким чином отримуємо дві половинки листка, з якого центральна прожилка видалена.

Догляд і розмноження стрептокарпуса

Ці частинки заглиблюємо в укорінюючи суміш так, щоб бокові прожилки були перпендикулярні до грунту. Діток виросте стільки, скільки є бокових прожилок. Звичайно, якщо експеримент вийде вдалим.
Молоді листочки появляться через 1,5-2 місяці. Як тільки вони підростуть, їх відділяють від листка і висаджують в окремі горщечки з грунтом для дорослих рослин.

Вирощування стрептокарпуса: підготовка грунту

Для вирощування стрептокарпуса необхідна більш родюча земля, ніж для розмноження з живця.
Добре себе зарекомендувала така суміш: 3 частини торфу, по одній частині агроперліту і вермикуліту, одна частина подрібненого сфагнуму.

Догляд і розмноження стрептокарпуса
Якщо немає е таких складників, можна скористатися готовою грунтовою сумішшю для узамбарських фіалок.
Як бачите, нічого складного в вирощувані цих чудових рослин немає. То чому б не спробувати?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.