Традиційно без студенцю або, як його ще називають, холодцю, не обходиться в Україні жодне застілля. Ви мені можете заперечите, але я виходжу з своїх гастрономічних уподобань, тому у ‘мене на святковому столі його присутність обов”язкова, як кажуть – must have! Бо студенець – то моя улюблена страва.
Кілька слів для мотивації
Багато хто відмовляється готувати студенець, мотивуючи тим, що то дуже часозатратна страва. Погоджуся з вами – так, часозатратна. Але ж студенець того вартує! Бо ж не кожний день ми його готуємо. Ну, десь так: на Великдень, на Різдво, на уродини. В кінці кінців – коли вже дуже забагнеться.
Отож, щоб студенець вдався і був смачним та прозорим, необхідно притримуватися кількох основних принципів. А саме – правильний вибір м’яса та теплового режиму. Про все це і піде далі мова.
Кілька слів про м’ясо. Студенець можна варити з свинини, курятини, індюшатини, телятини і воловини в різних комбінаціях. Звичайно, найсмачніший студенець виходить з різних видів м’яса. Мій улюблений студенець – з курятини і телятини. Можна ще додати індюшатину.
Курятину вибираю домашню, вона надасть студенцю неперевершений аромат, смак і колір. Найкраще, якщо це буде тушка півника. Бо півники більш жилаві – в вивар потрапляє більше желатину, він краще застигає. Лапки, якими півник міряє землю, не варто викидати. Їх відповідно обробляють, миють і дають у студенець. Для студенцю найкращі частини курятини – це гомілки, стегенця. Додаю, ще кусок грудинки, щоб студенець був м’ясним.
Телятина для студенцю – це м’якоть від гомілки, хвіст. Можна кусок грудинки разом з реберцями, прибравши жир. Тобто вибираємо ті частини, де є багато хрящів і фасцій, які в процесі варіння, виділять у бульйон желатин. Студенець добре затужавіє і не розповзеться при подачі його на стіл.
Як правильно зварити смачний студенець: інгредієнти
– телятина – 500 г;
– курятина – 1 кг;
– хвіст телячий – 1 великий, або 2 малі;
– цибуля – 1 шт;
– морква -1 шт;
– селера – ¼ частина;
– корінь петрушки -1 шт;
– лавровий листок 1 шт;
– по кілька зерен чорного та духм’яного перцю;
– невеличкий кусочок перцю чилі (за бажанням);
– 2-3 зубочки часнику;
– вода -4 л.
– дрібка солі, червоного та чорного меленого перецю – за власним саком.
Як правильно зварити смачний студенець: підготовка м’яса
Щоб студенець вдався, необхідно правильно підготувати м’ясо. Для цього заливаємо його холодною водою і витримуємо 2-3 години. Після цього добре його вимиваємо, вичищаємо, щоб не залишилося згустків крові і пищиків на курятині.
Перекладаємо м’ясо в баняк, заливаємо його холодною водою. Ставимо на сильний вогонь, доводимо до кипіння.
На поверхні води утвориться багато піни.
Зливаємо цю воду повністю, м’ясо ще раз перемиваємо, баняк також
Далі заливаємо чисте м’ясо холодною водою Знову ставимо на сильний вогонь, доводимо до кипіння. Як тільки в вода закипить, зменшуюмо вогонь до такої міри, щоб вода в баняку легенько рухалася. Невеличку кількість піни, що появиться на поверхні, знімаємо акуратно ложкою.
Все, наймарудніша робота в приготуванні студенцю завершена. Тепер потрібно почистити цибулину, морквину, селеру та петрушку помити і вкинути в баняк до студенцю. Студенець вариться у відкритому баняку, Вогонь дуже легкий. Рідина повинна не кипіти, а ледь рухатися.
Як правильно зварити смачний студенець: технологія
Як тільки об’єм бульйону в баняку зменшиться десь на 1/3, солимо і додаємо всі спеції, крім часнику. Пам’ятаємо, що бульйон не повинен кипіти, тільки рухатися. Це забезпечить його ідеальну прозорість.
Коли ж нарешті розкладати студенець в тарілки? Якщо капля студенцю буде липнути між пальцями, можна вважати, що страва уже зварилася. Але ще краще – кілька ложок рідини влити в тарілочку і поставити на холод. Якщо він добре затужавів, значить можна викладати в тарілки. А за одно і підкорегувати сіль та перець. Якщо все влаштовує, розчавлюємо кілька зубочків часнику (це за власним смаком), додаємо часник до бульйону і залишаємо його вистигати.
Далі виймаємо з бульйону м’ясо.
Відділяємо м”ясо від кісток і розуладаємойого по тарілках
Бульйон проціджуємо через ситечко в окремий баняк. Розливаючи бульйон в тарілки, також скористаємося ситечком.
Перекладаємо тарілки з студенцем в холодильник, де вони будуть чекати свого зіркового часу.
З вказаної кількості продуктів у мене вийшло 5 пів порційних тарілок. Якщо раптом сталося так, що ваш студенець ніяк не хоче застигати, можна розчинити 2-3 чайні ложки желатину, додати його до бульйону, розмішати і тоді розливати в тарілки. Але, якщо що, то я вам того не підказувала. Ну, так, самі здогадалися))) Тататтададам!!!!