Вирощування салату на балконі доступне кожному, навіть новачку. Ця смачна зелень поповнить організм вітамінами і корисними мікроелементами. Особливо це актуально взимку та ранньої весни.
Якщо балкон засклений, салат можна вирощувати цілий рік. Посів насіння салату, догляд за салатом, вирощування салату – з цим можна ознайомитись в цій статті.
Вирощування салату на балконі: вибір сорту
Для вирощування на балконі найкраще підходять напівкачанні салати.
Добре зарекомендував себе сорт «Одеський кучерявець». Його листя велике, соковите, без гіркоти.
Якщо вам подобається салат з легкою гірчинкою і горіховим присмаком, тоді варто вибирати сорт «Лола роса». Цей сорт салату не тільки має оригінальний смак, але і привабливим вигляд.
Салатні рослини добре ростуть при невисокій температурі, без проблем переносять навіть невеликі заморозки. З огляду на те, що коренева система у салату поверхнева, рослину можна вирощувати в звичайних контейнерах, глибина яких 10-25 см. Для кочанних сортів ємності вибираємо більш глибокі.
Вирощування салату на балконі: склад ґрунту
Велике значення для успішного вирощування салату має правильний вибір грунту. Він повинен бути легким, повітропроникним і поживним.
Ідеальний склад грунту: ¼ звичайного садового грунту, ¼ компостного грунту, ¼ торфу, ¼ перепрілого гною.
Якщо немає можливості самостійно змішати ці компоненти, можна скористатися готовою земляний сумішшю, яку продають у спеціалізованих магазинах.
Грунт покращуємо додаванням піску, деревного попелу, нітрофоски і сечовини в таких пропорціях: на відро готової земляної суміші додаємо 0,5 кг піску, 0,5 кг деревного попелу, 1 ст. л. нітрофоски і 1 ст. л. сечовини. Все добре перемішуємо.
Перед тим, як наповнити контейнер грунтом, необхідно зробити дренаж, оскільки надлишок вологи призведе до загнивання кореневої шийки і нижнього листя.
Можна скористатися керамзитом або шматком синтепону. При надмірному поливі синтепон прекрасно вбирає і утримує її. Коли вологість зменшується, цей синтетичний матеріал віддає воду грунту поступово.
Вирощування салату на балконі: посів насіння
Висівають насіння салату у зволожений грунт, в неглибокі, близько 1 см, борозенки. Відстань між ними 15 см. У борозенки негусто розкладаємо насіння салату, присипаємо їх землею і зволожуємо.
Щоб прискорити проростання, накриваємо контейнер поліетиленовою плівкою. Залежно від температури повітря проростки з’являться через тиждень. Після цього плівку можна прибрати. Якщо проростки дуже густі, їх необхідно прорідити.
Вирощування салату на балконі: догляд за рослинами
Подальший догляд за салатом зводиться до регулярного поливу, підживлення, та досвічування рослин, якщо в цьому є необхідність (рання весна або осінь-зима).
Перші дві-три тижні, поки рослини ще добре не укорінилися, рихлити землю не варто, щоб не пошкодити слабеньку кореневу систему. З цієї ж причини салат краще не поливати, а щодня обприскувати.
Через два тижні кущики салату можна вже поливати. Для поливу найкраще скористатися лійкою з довгим носиком, щоб вода потрапляла на землю безпосередньо під саму рослину.
Салат відноситься до швидкозростаючим рослинам, тому для швидкого росту йому потрібно регулярне підживлення. Для цього краще скористатися комплексним добривом. Але, якщо ви дотримуєтеся екологічних принципів вирощування овочів, можна скористатися розчином коров’яку. Настій коров’яку розводять 1:10 і поливають раз на тиждень.
Вирощування салату на балконі ранньою весною і в осінньо-зимовий період, коли світловий день короткий, вимагає досвічування. Для цього достатньо лампу денного світла закріпити на висоті 0,5 м над контейнером. Для нормального розвитку рослин необхідна тривалість світлового дня 12 годин. Скільки годин має бути включена лампа розрахувати нескладно для кожного випадку.
Дотримучись таких простеньких правил вирощування салату на балконі, вже через місяць листя салату вже поповнить ваш раціон.