Який ароматний, насичений та смачний ! Це про компот з винограду та яблук! Готується він дуже просто і швидко і не залишає нікого байдужим.
Вважається, що обід без компоту не обід. Особливо для дітей. Якийсь такий стереотип у нас існує. Та Бог з ним, з тим стереотипом. Випити скляночку ароматного смачного напою не зашкодить нікому. Особливо взимку, коли з фруктами вже не дуже розженешся – асортимент та ціни зовсім вже не ті, що влітку.
А зараз, коли сезон яблук та винограду, саме час закрити кілька банок смачного напою. Тим більше при такому щедрому врожаї, як цього року. Спекотне літо, дуже тепла сонячна осінь дала можливість винограду набратися солоду та аромату.
Компот з яблук та винограду на зиму виходить дуже смачний, колір напою неперевершений – темно бордовий.
У винограду багато корисних властивостей, а з яблуками їх стає ще більше. Отже пропоную вам найпростіший варіант його приготування.
Компот із яблук та винограду на зиму: інгредієнти
Розрахунок на трилітрову банку є відносний.
- виноград чорний «Ізабелла – приблизно ½ л самих ягід;
- яблука кисло-солодкі 5-6 шт:
- цукор – 200 г;
- вода – до повного заповнення банки з фруктами.
Компот із яблук та винограду на зиму: технологія приготування
Яблука миємо, чистимо від шкірки, ріжемо на шматочки і видаляємо серцевину. Шкірку можна і не знімати, але мені більше подобаються очищені яблука з компоту. У нас вони з»їдаються миттєво.
Виноград миємо, відділяємо ягоди від гілочок і ще раз добре миємо їх в проточній воді.
Все складаємо в банку. Я готую компот концентрований, тому наповнюю банку фруктами до половини. Потім отриманий компот для споживання розводжу водою 1:1.
Для прискорення приготування компоту в банячок наливаю десь 1,5 л води і висипаю в воду цукор. Ставлю на плиту і доводжу до кипіння.
В банку з фруктами вливаю отриманий сироп, доливаю водою до самого верху. Прикриваю кришкою і ставлю банку у відро уже з підігрітою водою на стерилізацію.
Ні кришки, ні банки немає потреби стерилізувати.
З моменту закипання води в банці вважаємо, що стерилізація почалась. Через 20 хвилин виймаємо банку і герметично закриваємо кришкою. Перевертаємо догори дриґом і залишаємо
охолоджуватися. Все, компот винограду і яблук на зиму готовий.
На завершення хочу зауважити, що кількість цукру в компоті дуже індивідуальна і залежить від фруктів і вашої любові до солодкого. oooo